Neplaťte zbytečné poplatky! Levný převod peněz do zahraničí

Neplaťte zbytečné poplatky bance! Jak na levný převod peněz do zahraničí

Převod peněz do zahraničí přes banku je stále poměrně drahá záležitost. Bankám platíme dva poplatky - první je poplatek za zahraniční převod a záleží od konkrétní banky a od měny, ze které a do které potřebujeme peníze změnit. Druhý poplatek je skrytý poplatek, o kterém drtivá většina lidí ani neví. Banky při mezinárodním platebním styku používají podhodnocené kurzy, které si s přihlédnutím na kurz centrální banky stanovují samy. Je to normální způsob, jakým si komerční banky tvoří zisk (a vás obírají o peníze). Skutečný reálný směnný kurz mezi dvěma měnami je však mnohem vyšší.

TransferWise porovnaní kursů převod peněz do zahraničí jako poslat peníze z Anglie

Reálný směnný kurz a kurzy anglických bank libra / česká koruna (10.02.2016)

Wise používá na převod peněz do zahraničí středový kurz

Nejvýhodnější převod peněz do zahraničí získáte tehdy, pokud své peníze změníte reálným středovým směnným kurzem. Tuto možnost nabízí Wise (predtým TransferWise), první moderní online peer-to-peer směnárna na světě.TransferWise Wise převod peněz do zahraničí jako poslat peníze z Anglie CZK kurs

Podívejme se v krátkosti na to jako převod peněz do zahraničí přes Wise funguje.

Modelový příklad: Já žiji v Anglii a potřebuji do Česka poslat kolem 1000 liber. Vy žijete v Česku a potřebujete poslat přibližně 34 000 Kč do Anglie. 

1. Klasická drahá metoda: Normálně bychom šli oba do banky, zadali převody a zaplatili poplatky kolem 20-50 liber na obou stranách (poplatek za mezinárodní převod + skrytý poplatek kvůli podhodnocenému kurzu banky).

2. Nová levná metoda: Co kdybychom si ale oba řekli: dost bylo poplatků, dost bylo bank! Setkejme se tváří v tvář, podívejme se společně na aktuální skutečný reálný směnný kurz mezi librou a českou korunou. Momentálně je to 34,5Kč za 1 libru. Já vám dám tedy 1000 liber, vy mně 34 500 Kč. Dobře? Dobře! A je to, hotovo! Férově - bez poplatků, zbytečného vyhazování peněz do vzduchu a s výhodným kurzem pro nás oba.

TransferWise převod peněz do zahraničí zahraniční převod do Česka

A teď si představte kolik lidí dennodenně potřebuje udělat převod peněz do zahraničí jako my dva? Máte představu kolik nás je? Čechů, Angličanů, Evropanů ...? Tisíce, desetitisíce lidí dennodenně? Co kdybychom si všichni prostě své peníze měnili "z ruky do ruky" mimo bank a jejich vysokých poplatků? Tato geniální myšlenka se nazývá peer-to-peer systém a chopili se jí dva kamarádi Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus. V roce 2011 založili Wise, první online peer-to-peer směnárnu. Funguje to podobně jako náš převod v modelovém příkladu, jenomže ve virtuálním světě.

TransferWise převod peněz do zahraničí mezinárodní transfer peněz

Jak funguje převod peněz do zahraničí pomocí peer-to-peer?

Wise vystupuje jako obrovský koordinátor finančních toků. Hledá protichůdné platby od svých klientů a jejich peníze jednoduše v reálném čase mění aktuálním skutečným směnným kurzem. Pokud tedy potřebujeme poslat peníze do zahraničí, např. z UK, stačí když je odešleme na anglický bankovní účet Wise. Wise si ve svém systému najde protichůdnou platbu od jiného klienta (klientů) ve stejné hodnotě a pomocí peer-to-peer systému změní potřebnou částku na českou korunu. Následně tuto částku odešle ze svého účtu v České republice na účet příjemce (opět lokální převod). Žádný mezinárodní převod tedy ve skutečnosti neproběhl. Wise pouze efektivně změnil vaše peníze a pomocí dvou lokálních převodů se peníze dostaly od vás ke příjemci. Jednoduché a super - efektivní.

TransferWise převod peněz do zahraničí levně ušetřit bez poplatku

Jaké jsou poplatky u Wise za převod peněz do zahraničí?

Chce Wise za tohle všechno poplatky? Ano, samozřejmě, nějak se rozvíjet musí. Je to však pouze 0,7% z vaší platby v případe CZK. U zmíněných 1000 liber by to bylo jen 7 liber. Nic víc. U anglické banky by to bylo přibližně 10 liber poplatek za zahraniční převod a kolem 15-30 liber by ste ztratili na nevýhodném kurzu. Celkem 25 - 50 liber (záleží na bance). Velký rozdíl, nemyslíte? Reálny příklad zde:

Jak by vypadal převod peněz do zahraničí, například 1000 liber z Anglie do Česka? Porovnejme si převod přes banku a přes Wise.

TransferWise převod peněz do zahraničí mezinárodní převod euro czk

 

08.02.2016

Převod 1000 GBP na CZK přes anglickou banku TSB. Výsledná suma 33 807Kč minus £10 poplatek = 33 468,93Kč.

Převod 1000 GBP na CZK přes Wise. Poplatek necelých £7 již započítán = výsledná částka 34 716,03Kč.

Převodem £1000 z UK do Česka přes Wise ušetříme 1247,1Kč oproti bance.

Krátký postup jak poslat peníze do zahraničí přes Wise

Možná celý systém vypadá komplikovaně ale převod je skutečně rychlý a jednoduchý. Vypadá jako platba v internetovém obchodě.

1. Registrace na stránce Wise
2. Někdy se vyžaduje ověření totožnosti (bezpečnost je pro Wise prvořadá!)
3. Zadání převodu - výběr částky, výběr měny z a do
4. Vyplnění údajů odesílatele
5. Vyplnění údajů příjemce - jméno, číslo účtu
6. Odeslání platby na lokální účet Wise (kreditka / bankovní převod)

To je vše. Zbytek vyřídí Wise. Poté jak obdrží vaši platbu, změní peníze aktuálním reálným kurzem na měnu, kterou potřebujete a odešle ji na účet příjemce. Průběžně budete e-mailovými nofitkáciami informováni o každém kroku a máte tak absolutní dohled nad transakcí.

transferwise převod návod

 

TIP! Podrobný postup najdete v obrázkovém návodu krok po kroku s kompletním vysvětlením v českém jazyce.

Wise nabízí přesně to, co dnešní lidé chtějí. Jednoduché, bezpečné a levné převody peněz do zahraničí. Systém peer-to-peer a nízká cena u Wise způsobily malou revoluci v posílání peněz do zahraničí. V Anglii Wise válcuje banky a směnárny jedna radost. Jejich petice proti skrytým poplatkům se už dokonce dostala i do parlamentu. Už bylo na čase aby někdo v dnešním moderním světě vymyslel způsob jak se vyhnout bankovním poplatkům. Společnost Wise se rozvíjí obrovským tempem a funguje již ve více než 40 zahraničních měnách. Peníze je možné posílat ve více než 300 směrech. Podle informací ze začátku roku 2016, klienti Wise měsíčně pošlou celkem více než 500 milionů liber a měsíčně ušetří na bankovních poplatcích až neuvěřitelných 22 milionů liber.

TransferWise převod peněz do zahraničí do Česka z Anglie z Německa

TIP: Wise si oblíbili už i Slováci a Češi, hlavně ti, kteří žijí a pracují v zahraničí. Jejich zkušenosti a recenze si můžete přečíst zde: Recenze a zkušenosti Čechů a Čechů se službou Wise.

 

Pokud si chcete zahraniční převod přes Wise vyzkoušet, stačí si otevřít stránky Wise, registrovat se pomocí tlačítka SIGN UP a jste připraveni začít. Skoncujte s nesmyslnými bankami a jejich poplatky jednou provždy!

Kam dál?
Zajímavé srovnání různých jiných způsobů jak udělat převod peněz do zahraničí.

Líbí se ti článek? Pomoz kamarádům ušetřit a sdílej!

> Kam teď? Obrázkový návod - převod přes Wise