Zahraniční převod? Banky vás okrádají! TransferWise je levnější

Zahraniční převod? Banky vás okrádají! TransferWise je levnější

Jsi student v cizině na výměnném pobytu?  Otec, který živí svou rodinu ze zahraničí? Podnikáš a platíš mezinárodní objednávky? Všichni máme společný cíl: poslat peníze z jedné země do druhé. Dosud jsme používali svou banku, která má mimochodem také svůj cíl: na každém z nás se pořádně „napakovat“.

money

Když zahraniční převod v bance „bez poplatku“ není až tak celkem bez poplatku

Některé banky se rády chválí slogany jako „zahraniční převod bez poplatku“. Jiné si účtují za zahraniční transfer fixní poplatky – na jedné straně za odeslaní platby do zahraničí a na druhé straně si zase naúčtují poplatek za přijetí zahraniční platby. Sbohem 10 liber sem, 300 Kč tam...

nationKAŽDÁ banka však při výměně peněz z jedné měny do druhé použije PODHODNOCENÝ kurz (kurz nákup/prodej), který se od skutečného směnného kurzu čatokrát liší i o 4%.  Skutečný reálný směnný kurz (STŘED) je daný vztahy na devizovém trhu a je ovlivněný množstvím jiných faktorů. Tento kurz se neustále pohybuje. Roste, klesá anebo stagnuje. Přesné reálné kurzy najdete např. na měnovém portále xe.com. Banky si své směnné kurzy stanovují samy s příhlédnutím na kurzy dané centrální bankou. Potom si k ním určí podhodnocené kurzy (nákup a prodej zahraniční měny) a těmi směňují peníze svých klientů (devizy a valuty). Je to normální způsob, jak si banky vytváří zisk. Pro klienta je to tzv. skrytý poplatek, o kterém vám žádná banka neřekne ani slovo. Rozdíl mezi kurzem STŘED a kurzy NÁKUP/PRODEJ bývá u Českých bank od  1,3% vyšší v případě deviz (bezhotovostních peněz) a okolo 4% v případě valut (peněz v hotovotosti).

Použijte na převod skutečný reálný kurz STŘED

realrateDva mladíci, Taavet Hinrikus (jeden ze zakladatelů Skype) a Kristo Kaarmann, vymysleli něco, čím kompletně rozválcovali banky a směnárny. Vymysleli systém jak měnit peníze reálným středovým kurzem. Představte si Čecha, který potřebuje vyměnit 37500 kč na libry a poslat je do Anglie, a Angličana, který potřebuje vyměnit 1000 liber na koruny a poslat je do Čech. Aby se vyhli bankovním poplatkům a podhodnoceným kurzům, mohli by se klidně osobně setkat, podívat se na reálný směnný kurz (např.37,50kč za 1libru) a svoje peníze si z ruky do ruky vyměnit. „Podívej, Honzo, aktuální směnný kurz je v této chvíli 37,50kč za 1 libru. Tu máš 37500kč a ty mi dej 1000 liber, ok? Ok, domluveno! Férové! Bez poplatků Bez podhodnocených kurzů a bez lží!

Jak by vypadaly jejich převody v bankách? Na obou stranách by jim podhodnotili kurz o 1 až 4 procenta a pravděpodobně by i stáhli poplatky za zahraniční převod. Oba by tak obrali o 400 až 1500 korun (přibližně).

Tento jednoduchý peer-to-peer systém se stal základem pro obchodní model a Kristo a Taavet na něm založili společnost TransferWise. TransferWise má účty v mnoha zemích – země v EU zóně posílají na eurový účet (Slováci, Francouzi, Němci ...), Angličané na britský účet, Maďaři na maďarský atd. Transferwise jejich peníze pouze „mění“ a tedy koordinuje finanční toky tak, aby každému zůčastněnému peníze vyměnil středovým kurzem, a poslal je kam potřebují. Ve skutečnosti peníze nikdy neopustí zemi svého původu. TransferWise je pouze „virtuálně“ spáruje v dané chvíli s opačnou transakcí a výsledkem je částka směněná reálným středovým kurzem. TransferWise pak peníze jednoduše odešle na vámi zvolený účet přijemce.

Složité? Vůbec ne, převod vyřídíte za 5 minut

relaxPřevod je mnohem jednodušší než by se vám zdálo. Stačí se registrovat na stránce TransferWise, zvolit si požadovanou částkuměnu, kterou potřebujeme směnit. Vyplníte vaše osobní údaje a údaje o příjemci (kam si přejete peníze poslat). Následně částku odešlete kreditkou nebo přes internet banking na místní účet TransferWise a ten se postará o zbytek. Vaše peníze v průběhu pár hodin (max 2-4 dny) smění reálným kurzem střed a odešle na účet přijemce. O každém jednotlivém kroku vás informuje emailovým upozorněním, takže peníze máte stále pod kontrolou. A na rozdíl od nenasytných bank si za to vezmou jen 0,7% z převáděné sumy! Např: 70Kč při převodu 10000Kč (1% v případě např USD, JPY převodů). V bance by vás to stálo od 400 do 1500Kč (poplatky + podhodnocený kurz v závislosti na tom, na které straně banka stanovuje směnný kurz). A nyní si přestavte otce české rodiny, pracujícího v Anglii, který takovou sumu posílá domů každý měsíc. Za rok utratí i 15000Kč na poplatcích bankám.

Už asi tušíte, proč je TransferWise tak úspěšný

TransferWise byl spuštěný jako malý londýnský Start-up projekt dvou kamarádů. Jakmile první klienti pochopili, že se jedná o skutečně levnou a spolehlivou službu, okamžitě se začali přidávat další a další. V průběhu 4 let se služba začala značně rozrůstat, což přilákalo také světové investory, např. Andreessena Horowitze (investoval 58 milionů dolarů), Idex Ventures, IA Ventures, Valar Ventures (na čele se spoluzakladatelem PayPalu a prvním investorem Facebooku Petrem Thielem). Tyto investice posloužily TransferWise jako odrazový můstek na dosažení globální úrovně. Firma má už dnes po celém světě statisíce klientů a každý měsíc převede více jak miliardu eur! Odhaduje se, že celková částka, kterou ušetří všichni uživatelé Transferwise na bankovních poplatcích je až neuvěřitelných 40 milionů eur měsíčně! Úžasné, jak se jednoduchá myšlenka peer-to-peer převodů dokázala proměnit na globální online směnárnu.

Mohu i já výhodně posílat peníze přes TransferWise?

TransferWise podporuje 40 světových měn (nové měny stále přibývají). EUR a CZK byly spuštěné mezi prvními. Služba je běžně dostupná pro Čechy i Slováky, kteří mají zahraniční účet a potřebují z něj posílat peníze (případně na něj). Kromě ověření dokladu totožnosti se nevyžaduje nic zvláštního. Jedinou malou nevýhodou je, že služba běží jen ve světových jazycích a nemá podporu v Češtině nebo Slovenštině. Ale nevěšte hlavu! My, jako affiliate partner TransferWise sme pro komunitu Čechů a Slováků žijících v zahraničí přeložili kvantum užitečných informací. Na tomto blogu najdete: články, nastavení, měny, poplatky, podrobný obrázkový návod a video-návod. Postupně přidáváme také recenze Čechů a Slováků, kteří pravidelně užívají TransferWise.

Zní to skvěle, poďme na to ...

Je nejvyšší čas dát sbohem drahým bankám a jejich nesmyslným poplatkům. Vyzkoušejte si levný převod přes TransferWise. Stačí si otevřít stránky TransferWise, registrovat se pomocí tlačítka SIGN UP a jste připraveni začít.

PŘEJÍT NA TRANSFERWISE

byebyeTak tedy: Sbohem banky, sbohem poplatky!

Zdraví TransferWise!

Líbí se ti článek? Pomoz kamarádům ušetřit a sdílej!