Co je rate-limit a jak ho nastavit

Co je rate limit a jak jej nastavit při převodu přes TransferWise

Společnost TransferWise při svých převodech využívá reálný směnný kurz. Co si však mnoho lidí neuvědomuje je fakt, že reálný směnný kurz mezi dvěma měnami se neustále mění. Při měnových kurzech dochází ke změnám, které jsou závislé na jednání centrálních bank a iných finančních institucí na celém světě. Může jít o nástroje těchto institucí, o jejich obchodování na mezinárodních devizových trzích ale také ostatní finanční vztahy jiných institucí obchodujících na devizových trzích. Jednotlivé měny pak v návaznosti na tyto činnosti apreciujú nebo depreciujú - což v praxi pro nás znamená, že směnný kurz mezi dvěma měnami buď roste nebo klesá.

Na portálu www.xe.com můžeme vidět jak se neustále mění směnný kurz (britská libra / česká koruna).

czkkurz01GBP/CZK během 24 hodin (16.12.2015)

czkkurz02GBP/CZK během během prosince 2015

Směnný kurz se však mění i během převodu přes TransferWise. Od momentu kdy zadáme požadavek na transfer, až do momentu, kdy se samotný transfer uskuteční, uplyne určitý čas (vypsaní potřebných údajů a odesláni platby přes internet banking nebo kreditku). Následně TransferWise čeká na přijetí platby od naší banky. Od samotného počátku tedy uplynul určitý čas, v praxi od několik minut / hodin až po 1 až 2 dny (pozor na svátky, neděle atd.). Směnný kurz se může mezitím změnit. TransferWise naše peníze změní, až když obdrží naši platbu (proto při zadávaní transferu vidíme Estimated money - odhadovaná částka). Na cílový účet nám může dorazit o trošku více nebo méně peněz než se psalo v původním výpočtu. Co kdyby náhodou kurz prudce poklesl a hrozilo by, že ztratíme velkou sumu peněz? To se nestane, protože právě proto byl zaveden tzv. Rate-limit!

Rate-limit slouží k ochraně vašich peněz během transferu. Pokud by se stalo, že směnný kurz náhle poklesne za hranici stanovenou Rate-limitem, transfer bude jednoduše pozastaven, dokud se "bublina" kurzu nevrátí zpět. Rate-limit se automaticky nastaví každému novému uživateli služby TransferWise na hodnotu 3%. Pokud se kurz během převodu (od zadání požadavku až po transfer) nezmění - neklesne o více než tři procenta, transfer proběhne. Pokud kurz poklesne o více než tři procenta, transfer bude pozastaven a služba TransferWise bude čekat, dokud se kurz nevrátí zpět do rozmezí, aby mohl transfer pokračovat. O všem budeme samozřejmě informováni emailem. V praxi je tedy váš převod peněz zabezpečený proti výkyvům a velkým změnám kurzů.

Co znamená "Under Rate Limit"

rl05

Nelekejte se pokud se vám při aktuálním transferu zobrazí zpráva "The market rate has to be above your set minimum to make exchange" (Směnný kurz musí být vyšší než vaše zvoleno minimum, aby se uskutečnil transfer). Znamená to, že aktuálně nastavený limit kurzu blokuje transakci. Kurz tedy klesl o více než Rate-limit (3%, 2%, 1%, 0.5%) a TransferWise pouze chrání naše peníze.

Ako zmeniť Rate-limit pri prevode cez TransferWise

První způsob: Nastavení rate-limit můžeme otevřít ihned po zadání transferu kliknutím na Set a rate limit.

rate01

rate022

Druhý způsob:
1. V menu My account (můj účet), vybereme možnost Transfers (transfery).
2. Myškou přejdeme na požadovaný transfer a počkáme dokud se nám v pravo rozbalí malé menu.
3. Klikneme na možnost View details (prohlédnout detaily).
4. V části označené číslem 3 - Upload money (nahrát peníze) najdeme položku Adjust rate limit (nastavit rate-limit).
5. Následně můžeme v malém menu vybrat možnost 3%, 2%, 1% nebo 0.5%.

rl01

rl02

rl03

rl04

Rate-limit 3%, 2%, 1% a 0,5%

rate03

 

V tabulce můžeme nastavit Rate-limit na některou z požadovaných hodnot v procentech 3, 2, 1 nebo 0,5. Vpravo vidíme jaký minimální kurz bude ještě bez problémů akceptován a transfer proběhne pokud kurz neklesne pod tuto hodnotu.

Pokud jsme rate-limit snížily až příliš nízko, kurz klesl a do pěti pracovních dnů se nedostane nad stanovenou hranici, transfer bude automatický zrušen!

rate04

Pokud se rozhodnete snížit rate limit, musíte potvrdit políčko "I know what I am doing" - jsem si vědom toho co dělám. Můžete si pro jistotu pročíst pomocníka (Help).

Co říká praxe a jaké je správné nastavení Rate-limit?

V upozorněních na stránce TransferWise při nastaveních Rate-limit se jasně píše, že:
- Garance převodu do dvou pracovních dnů je pouze v případě pokud nezměníme "Rate Limit". Pokud ho snížíme, převod peněz může trvat déle.
- Limit kurzu funguje pouze pokud se kurz změní negativní (klesá). Pokud nastal negativní pokles kurzu o více než tři procenta a hrozí, že transfer se prodraží, transfer se pozastaví. Pokud se kurz mění pozitivní (stoupá) a vám to přinese více peněz, transfer pozastaven není.
- Změna limitu kurzu nijak neovlivní výsledný kurz, protože TransferWise vždy k převodu používá aktuální skutečný směnný kurz.

Z toho vyplývá, že Rate-limit je velmi dobrý nástroj jak chránit naše peníze proti prudkým poklesem kurzů. Je to však na úkor doby transferu. Naše doporučení je znát naléhavost transferu a tomu přizpůsobit Rate-limit. Pokud se jedná o malé částky a naléhavé převody Rate-limit ponecháme automaticky nastaven na 3%. Se zvyšující se částkou můžeme snížit Rate-limit abychom v případě náhlého propadu kurzu neztratili peníze.

Informace o Rate-limit na stránce Transferwise.com v anglickém jazyce.