TransferWise návod v Češtině

Wise návod v češtině - převod peněz přes službu Wise

Wise návod na naší stránce je rozdělen do dvou částí: 1. registrace na stránce Wise a 2. převod peněz přes Wise.

Wise návod: Registrace na stránce Wise

Registrace na stránce Wise je velice snadná.

1. Otevřeme si stránku Wise nebo klikneme na zde:

   PŘEJÍT NA WISE

2. Hned na úvodní straně si můžeme vybrat menu Z níž a DO níž potřebujeme peníze převést. Zároveň se nám zobrazí aktuální reálný směnný kurz a vypočítá se výše poplatku za daný převod.

3. Klikneme na tlačítko SIGN UP (registrace).

transferwise návod jak poslat penize levně anglie uk čech

4. Napíšeme svou e-mailovou adresu a dva krát heslo (budeme provádět finanční transakce a proto by heslo mělo obsahovat velká i malá písmena a čísla, např. 12PASSword56)

5. Registrovat se můžeme i pomocí Google účtu nebo Facebookovýho účtu.

6. Stiskneme tlačítko CONTINUE. Po úspěšné registraci vás stránka přesměruje do vašeho účtu (Transfers) do části vaše platby (My payments). Účet je připraven k použití. Do e-mailové schránky vám přijde e-mail potvrzující úspěšnou registraci. Wise návod - nasleduje převod peněz.

Wise návod: převod peněz přes službu Wise

7. Vpravo nahoře klikněme na tlačítko SEND MONEY (poslat peníze).

8. Zadáme částku, kterou potřebujeme změnit a měny i se zeměmi, v nichž jsou jednotlivé účty vedené (účet odesílatele a účet příjemce). Více o podporovaných měnách v tomto článku.

transferwise návod postup převod kurz výhodní směnárna

9. V kolonce Recipient gets (příjemce dostane) se nám automaticky zobrazuje částka přepočtená ve zvolené měně, již po odečtení poplatku. Zároveň níže kolik převodem přes Wise ušetříme oproti převodu v bance. Jak byla výsledná částka vypočtená, najdeme v odkazu SEE HOW.

10. Napravo je poplatek za transakci (Fee) - V našem případě jsme zvolili částku do 400 GBP, za kterou se účtuje poplatek 2 GBP. Kompletní přehled měn a poplatků zde.

11. Pod poplatkem je zobrazen směnný kurz.
U většiny měn se zobrazuje Estimated Exchange rate (odhadovaný kurz). Wise se v momentě, kdy obdrží vaši platbu, podívá na aktuální reálný středový kurz, a k výměně peněz použije ten.
U některých měn se zobrazuje Fixed Exchange rate (fixní kurz). Pokud vaše platba dorazí do Wise do 24 hodin od zadání převodu, garantuje se použití aktuálně zobrazeného kurzu (a to i v případě když reálný kurs mezitím klesne).
V obou případech ovšem ušetříte, protože směnný kurz u Wise je vždy vyšší jako podhodnocené kurzy nákup / prodej, které používají banky a směnárny).

12. Pokud potřebujeme příjemci poslat přesnou částku v Kč (např. 4000Kč), označíme ikonku malé zámky - Recipient will get exactly (příjemce dostane přesně).

transferwise návod v češtině

13. Tím se nám aktivuje kolonka RECEIVE (přijmout) do které napíšeme přesnou částku. Částka SEND (poslat) se automaticky přepočítá dle aktuálního kurzu a zároveň se zobrazí v pravé části poplatky (2 GBP). Wise si při takovém transferu vyžádá navíc tříprocentní depozit, protože středový kurz se neustále mění a na změnu přesně 4000Kč bude potřebných možná více a možná méně než 109,93 GBP. Proto jim pošlete "raději více." V případě pokud se středový kurz během následujícího pracovního dne o trochu změnil a na transfer je zapotřebí více liber, peníze se strhnou z depozitu. Naopak, pokud se kurz změnil opačným směrem a na transfer stačí méně liber, depozit spolu s přebytečnou částkou vám bude vrácen. V následujících krocích proto do tabulky Refund bank account details vypíšete jméno a číslo účtu kam se mají nespotřebované peníze vrátit.

14. Pokračujeme kliknutím na CONTINUE (pokračovat).

V následující části budeme vyplňovat údaje odesílatele.

transferwise usetrit levny jak navod prevod poslat

15. Vyplníme jméno (First name), příjmení (Last name), e-mailovou adresu (Email), telefonní číslo (Phone) - zároveň vybereme předvolbu v malém menu. Pokračujeme datem narození (Date of birth) ve tvaru den, měsíc a rok, krajinou (Country), městem (City), adresou (Address) a poštovním směrovacím číslem (Postal code).

16. Pokračujeme kliknutím na CONTINUE (pokračovat).

17. V následující části vyplníme jméno a e-mailovou adresu příjemce.

Následně máme pod tabulkou dvě možnosti: Send money to a bank account (poslat peníze na bankovní účet) nebo Send money via email (poslat peníze přes e-mail).

australie anglie usa usd francie euro prevod transferwise

18. Možnost Send money to a bank account označíme tehdy, když známe údaje příjemce - IBAN číslo účtu.

19. Pokud tyto údaje neznáme a chceme, aby si jejich příjemce vyplnil sám, klikneme na možnost Send money via email. Tehdy bude služba Wise kontaktovat příjemce sama s tím, že mu posíláte peníze, a vyzve jej k tomu, aby sám zadal číslo bankovního účtu, kam si přeje peníze vložit.

20. Údaje příjemce ve většině případů známe, a proto jsme zvolili možnost Send money to a bank account.

transferwise video obrazkovy navod postup jak na to

21. Do kolonky IBAN zadáme mezinárodní číslo účtu příjemce (International Bank Account Number). Pozor! IBAN není klasické číslo účtu, které se používá v Česku. Co je IBAN a jak ho zjistit v tomto článku.  U některých typů převodů a měn již existuje i možnost zadat klasické české číslo účtu a kód banky.

22. Kolonka Bank (BIC / SWIFT) automaticky zobrazuje, o jakou banku příjemce jde. (Automaticky rozpoznána podle IBAN čísla účtu). BIC / SWIFT není typický čtyřmístný kód banky, který se používá v Česku. Co je BIC / SWIFT kód banky v tomto článku. Na závěr klikneme CONTINUE pro pokračovaní.

23. Kolonka What is this transfer for (reference)? je zpráva pro příjemce - reference, aby příjemce věděl od koho a proč mu byly peníze zaslány (např. platba za nájem, platba za zboží…)

transferwise návod prevod penez z anglice

24. Po kontrole údajů pokračujeme kliknutím na CONFIRM (potvrdit).

V další části "How would you like to pay?" vybereme způsob platby, tedy způsob jakým převedeme naše peníze na lokální účet společnosti TransferWise. Na výběr máme dvě možnosti.

25. Vpravo Bank transfer - bankovní převod. Peníze budeme na účet společnosti Wise provádět pomocí Intenet bankingu na stránce naší banky.

26. Vlevo Debit card / Credit card. Peníze převedeme na účet společnosti Wise pomocí debetní nebo kreditní karty. Pozor, bezpečnostní opatření! Možnost použít platební karty je pouze při transferech do výše 2000 liber (případně ekvivalent v jiných měnách). Na všechny vyšší částky je třeba využít bankovní převod.

Oba způsoby jsou vysvětleny na obrázcích níže.

Pokud jsme zvolili možnost platby Bank transfer, postup je velice jednoduchý.

Otevřete si nové okno v prohlížeči a na stránce vaší banky se přihlásíte do internet bankingu. Během následujících 12 hodin udělejte bankovní převod na účet společnosti Wise pomocí automaticky vygenerovaných údajů.

27. Transfer exactly 100GBP (částka), To (komu - je nutno napsat Wise), UK Sort Code (anglický kód banky), Account number (číslo účtu), Use the reference (referenční číslo). Neodpisujte údaje z našeho obrázku, ale použijte ty, které vygeneroval Wise vám!

transferwise návod

 

28. Vysvětlení referenčního čísla - pomocí tohoto čísla bude společnost Wise vědět identifikovat od koho peníze jsou a o jakou transakci se jedná.

Při převodu internet bankingem vše raději dvakrát zkontrolujeme předtím, než peníze odešleme. Pokud proběhlo vše v pořádku, můžeme nové okno zavřít a vrátit se na stránku Wise.

29. Pokud jsme platbu provedli správně, pokračujeme stisknutím tlačítka I have sent money through my bank (peníze jsem poslal přes svou banku)

30. Pokud jste zvolili možnost platby Debit card / Credit card - platba debetní / kreditní kartou (Více informací o platbách kreditními a debetními kartami zde), zobrazila se nám následující stránka, na které budeme vyplňovat údaje z naší karty.

transferwise ucet penize odeslat smenit

31. Card number (číslo karty) - 16 místní číslo karty, Name on card (jméno na kartě), Expiry date (datum platnosti karty ve tvaru měsíc a rok), CVC / CVV (ověřovací třímístné číslo z opačné strany karty). Billing address je adresa na kterou máte vedený účet v bance a registrovanou kartu. House number (číslo domu), Street (ulice), City or town (město), County (kraj), Postcode (poštovní směrovací číslo) a Country (země).

32. Po kontrole údajů pokračujte kliknutím na CONTINUE (pokračovat). Následně Wise vyzve vaši banku, aby ověřila platbu, a následně se rozsvítí zelené "Deposit recieved" (depozit byl přijat)

Pokud se tak nestane, pravděpodobně někde nastala chyba (neúspěšná platba kartou).

33. Pokud bankovní převod nebo platba kartou proběhla v pořádku, budeme přesměrováni na poslední stránku, kde vidíme, kdy peníze dorazí na účet příjemce. Gratulujeme, vše je hotovo.

34. Stav vašeho převodu můžete sledovat kliknutím na tlačítko HERE.

Líbí se ti Wise návod v češtině? Pomoz kamarádům a sdílej!