Co je středový kurz
Skutečný reálný směnný kurz (STRED) je daný vztahy na devizovém trhu a je ovlivněný množstvím jiných faktorů. Tento kurz se neustále pohybuje. Roste, klesá anebo stagnuje. Přesné reálné kurzy najdete např. na měnovém portále xe.com. Banky si své směnné kurzy stanovují samy s přihlédnutím na kurzy dané centrální bankou. Potom si k ním určí podhodnocené kurzy (nákup a prodej zahraniční měny) a těmi směňují peníze svých klientů (devizy a valuty). Je to normální způsob, jak si banky vytváří zisk. Pro klienta je to tzv. skrytý poplatek, o kterém vám žádná banka neřekne ani slovo. Rozdíl mezi kurzem STRED a kurzy NÁKUP/PRODEJ bývá u Českých bank od 1,3% vyšší v případě deviz (bezhotovostních peněz) a okolo 4% v případě valut (peněz v hotovosti).
Jak vznikla myšlenka peer- to-peer převodů
Dva mladíci, Taavet Hinrikus (jeden ze zakladatelů Skype) a Kristo Kaarmann, vymysleli něco, čím kompletně rozválcovali banky a směnárny. Vymysleli systém jak měnit peníze reálným středovým kurzem. Představte si Čecha, který potřebuje vyměnit 3750 kč na libry a poslat je do Anglie, a Angličana, který potřebuje vyměnit 100 liber na koruny a poslat je do Čech. Aby se vyhnuli bankovním poplatkům a podhodnoceným kurzům, mohli by se klidně osobně setkat, podívat se na reálný směnný kurz (např.37,50kč za 1libru) a svoje peníze si z ruky do ruky vyměnit. „Podívej, Honzo, aktuální směnný kurz je v této chvíli 37,50kč za 1 libru. Tu máš 3750kč a ty mi dej 100 liber, ok? Ok, domluveno! Férové! Bez poplatků Bez podhodnocených kurzů a bez lží!
Jak by vypadaly jejich převody v bankách? Na obou stranách by jim podhodnotili kurz o 1 až 4 procenta a pravděpodobně by i stáhli poplatky za zahraniční převod. Oba by tak obrali o 400 až 1500 korun (přibližně).
Jak to celé funguje nyní
Tento jednoduchý peer-to-peer systém se stal základem pro obchodní model a Kristo a Taavet na něm založili společnost Wise. Kdyby chtěl Čech Honza převést 1000 českých korun na britské libry, a odeslat je do Anglie bude to vypadat následovně. Honza odešle 1000 Kč na český účet společnosti Wise. Ta požadovanou transakci spáruje ve svém systému s opačnou transakcí (libra -> česká koruna) od jiného uživatele, případně uživatelů, ve stejné hodnotě. Částku tedy "virtuální změní" na libry a pak to už jen jednoduše ze svého britského účtu opět lokálním převodem odešle na účet příjemce.
Wise má tedy účty v mnoha zemích - pro země euro zóny má evropský účet vedený v eurech, pro Česko má český účet vedený v Kč, pro USA americký účet v dolarech atd. Klienti v každé zemi požadovanou platbu odešlou na lokální účet a Wise vystupuje jako obrovský koordinátor finančních toků mezi jednotlivými zeměmi a svými klienty. Jejich peníze v reálném čase mění reálným středovým směnným kurzem. Vždy jde o dva lokální převody, díky čemuž je možné ušetřit na poplatcích bankám. Jednoduché a velmi efektivní.
Skoncujte s drahými bankami a začněte šetřit s Wise již dnes!
>> Následující článek: Které zahraniční měny podporuje služba Wise?